Nagyszabású jótékonysági gálakoncertet rendez Szent Cecília napján a Jézus Szíve Jezsuita Templom az orgona felújításának javára. A november 22-i hangversenyen csupa jezsuita kötődésű művész lép fel, mások mellett Kokas Katalin hegedűművésznő gyermekeivel és Szabó Balázs orgonaművész.

A zene védőszentje, Szent Cecília napján este fél hétkor kezdődő hangversenyen a jezsuita templommal közelebbi-távolabbi kapcsolatban álló művészek vállalták a közreműködést. A 1909-ből származó, többször átépített Wegenstein-hangszert Szabó Balázs orgonaművész-szakértő szólaltatja meg. A koncerten fellép egykori alma matere, a miskolci Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium kamarakórusa Herpainé Velkey Klára vezényletével, valamint a Jezsuita Roma Szakkollégium énekművész alumnusai közül Sárközi Xénia (szoprán) és Farkas András (tenor). Hozzájuk csatlakozik zeneakadémiai muzsikustársaik közül a templom közösségéhez tartozó Vámosi Katalin (szoprán) és Alszászy Gábor (orgona). A koncert egyik fénypontja minden kétséget kizáróan Kokas Katalin hegedűművész és gyermekei, Kelemen Hanna és Gáspár fellépése lesz. Bár a jelenleg Kölnben élő művészcsalád budapesti otthona a Mária utca túlsó oldalán, a Jézus Szíve templom tőszomszédságában található, ez lesz az első alkalom, hogy a templomban adnak koncertet. A különleges alkalomra kamara- és szólóművek mellett meglepetéssel is készülnek. A 18.30-kor kezdődő gálakoncert házigazdája Bősze Ádám, a Bartók Rádió műsorvezetője lesz.

A november 22-i hangversenyre a belépés ingyenes, de kérjük közönségünket, hogy lehetőségeikhez mérten segítsék adományaikkal az orgonafelújítás megindítását.

A koncertre előzetes helyfoglalás az orgona[kukac]jezsuita.hu címre küldött elektronikus levélben lehetséges.

 

 

 

Az aradi székhelyű Wegenstein és Fia orgonaépítő cég a nagynevű Angster és Rieger-gyárak mellett a századforduló orgona-aranykorának harmadik legjelentősebbjének számított. Hajdók Judit orgonaszakértő a jezsuiták pesti főtemplomában álló hangszert a Wegenstein-műhely egyik mesterművének tartja. Az eredetileg kétmanuálos, 23 regiszteres orgonát azonban az elmúlt több, mint száz évben tucatnyi alkalommal építették át. A felújítás célja az egymást követő kétes minőségű bővítések és korszerűsítések nyomainak eltüntetése, illetve az eredeti míves orgonaszekrény és sípanyag megtartásával a jezsuita templom liturgikus és koncertéletéhez illeszkedő, de a XXI. századi igényeknek is megfelelő hangzás megvalósítása. A hangszerrel kapcsolatos részletes tervekről ide kattintva lehet bővebben olvasni.

 

 

 

Letölthető plakát

Joomla templates by a4joomla